Úvod Novinky Nezvěte vlky na noční svačinku aneb Jak zabezpečit pastvinu před vlčími útoky

Nezvěte vlky na noční svačinku aneb Jak zabezpečit pastvinu před vlčími útoky

08.02.2021 15:11

Nezvěte vlky na noční svačinku aneb Jak zabezpečit pastvinu před vlčími útoky

Odborníci se shodují, že vlkům se u nás opět daří. Ochránci zvířat to považují za dobrou zprávu, avšak méně už jásají majitelé pastvin a ovcí. Vlci se v naší krajině usazují a nedostatečně zabezpečené ovčí stádo je pro ně snadno ulovitelnou noční svačinkou.

Stát nabízí kompenzaci, avšak starosti a mrtvá zvířata jsou velkou nepříjemností a chovatelům přinášejí stres a smutek. Jak vlkům zabránit se k ovcím dostat a zamezit tak zbytečným škodám?

Proti vlkům je možné se bránit

Dobré zabezpečení pastviny před vlky dokáže odvrátit až 95 % vlčích útoků, což dokazují i zkušenosti chovatelů. Kvalita oplocení se tak zvyšuje, avšak má stále své rezervy. Vlci přitom napadáním stád neprojevují agresi. Při lovu nerozlišují mezi hospodářskými a divokými zvířaty a pouze si obstarávají potravu. Ovce a kozy pro ně pak představují snadnou kořist.

Pořádná ohrada je základ

Metody ochrany ovcí před útokem vlků jsou staré jako lidstvo samo. A některé z nich fungují dodnes. Patří mezi ně i vybudování výběhů a nočních ohrad pro ovce. Dlouhodobým způsobem, jak ochránit stádo, je pouze správné zabezpečení. Odstřel vlků nepomáhá a odnaučit je lovit nelze. Pro výběhy a noční ohrady se zpravidla používají elektrické ohradníky, které značně zvyšují účinnost ochrany.

Ohradník slouží pro vlka jako trest. Když se ho dotkne, způsobí mu nepříjemnou bolest a své snahy brzy vzdá, protože se k ovcím nedostane a nezíská tak odměnu, tedy potravu. Musí být však zajištěné, aby nebyl ohradník prověšený a vlci jej nemohli snadno přeskočit, protože na takové mezery díky své inteligenci snadno přijdou. Ze stejného důvodu je také důležité, aby pletivo pro ovce ani ohradník nepřiléhaly k hromadám hlíny, balíkům slámy nebo pařezům.

Doporučení pro ochranu ovcí a koz:

  • Využijte kvalitní pletivo, například naše pletivo VLK je svými vlastnostmi pro tento účel přímo určené. Nelze ho podhrabat a má správnou výšku.
  • Optimální využití elektrických ohradníků o velikosti nejméně 120 cm. Měl by se sestávat z minimálně pěti drátů nebo pásků.
  • Ohrady z pasteveckého pletiva, alespoň 120 cm vysoké, s bytelnými mezisloupky.

Dobře vycvičený pastevecký pes vás zbaví starostí

Další metodou, kterou doporučují i odborníci, je využití pasteveckých psů. Pastevečtí psi byli, jsou a budou skvělou ochranou ovčích stád. Pastevecká plemena bdí nad bezpečností ovcí už po několik staletí. Jejich tradice však postupně zanikla. Ale je to právě pomoc hlídacích pasteveckých psů, co vám pomůže v boji proti vlčím smečkám. Bude-li mít pastevecký pes se zvířaty dobrý vztah, bude instinktivně vlky od stáda odhánět. K tomu, aby tento vztah fungoval, je zapotřebí vhodný výcvik odborníka, který má s výchovou pasteveckých psů zkušenosti. I dnes však najdeme takové chovatele, kteří se výchovou a výcvikem psů pro hlídání stád zabývají.

© 2021, DOPS s.r.o.

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Vytvořeno na eBRÁNA eshop

EVROPSKÝ FOND PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ
A MINISTERSTVO PRŮMYSLU A OBCHODU ČR
PODPORUJÍ INVESTICE DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI
"NOVÝ IMPULS"

Přeskočit na začátek stránky